## Extra Questions for Class 9th: Ch 11 Work and Energy (Science) Important Questions Answer Included

**Very Short Answer Questions (VSAQs): 1 Mark**

Q1. What is the work done against the gravity when a body is moved horizontally along a frictionless surface?

**Answer**

Zero

Q2. When displacement is in a direction opposite to the direction of force applied, what is the type of work done?

Q2. When displacement is in a direction opposite to the direction of force applied, what is the type of work done?

**Answer**
Negative work.

Q3. A 40 kg girl is running along a circular path of radius 1 m with a uniform speed. How much work is done by the girl in completing one circle?

Q3. A 40 kg girl is running along a circular path of radius 1 m with a uniform speed. How much work is done by the girl in completing one circle?

**Answer**
Zero

Q4. Seema tried to push a heavy rock of 100 kg for 200 s but could not move it. Find the work done by Seema at the end of 200 s.

Q4. Seema tried to push a heavy rock of 100 kg for 200 s but could not move it. Find the work done by Seema at the end of 200 s.

**Answer**
Work done = 0 Since displacement, s = 0

Q5. Identify the kind of energy possessed by a running athlete.

Q5. Identify the kind of energy possessed by a running athlete.

**Answer**
Kinetic energy.

Q1. An electrical heater is rated 1200 W. How much energy does it use in 10 hours?

Q1. When a force retards the motion of a body, what is the nature of work done by the force? State reason. List two examples of such a situation.

ππππ ππππ, π=πΉ×π

π

π·=10 π

Sπ πππππ’π , π·/2=5π

πΆππππ’ππππππππ ππ π ππππππ=2 Οr

=2×22/7×5

=31.43

π·ππ π‘ππππ ππ 1⁄2 ππππππ= Οr

= 22/7×5=15.71

πππ‘ππ πππ π‘ππππ πππ 11⁄2 ππππππ=31.43+15.71=47.14 π

π2=πΉ×π =8 ×47.14=376 π½

π3=20×8=160 π½

πππ‘ππ π€πππ ππππ=160+376+160

696 π½

Q1. Calculate the electricity bill amount for a month of 30 days, if the following devices are used as specified:

(i) 2 bulbs of 40 W for 6 hours.

(ii) 2 tubelights of 50 W for 8 hours.

(iii) A TV of 120 W for 6 hours.

Given the cost of electricity is ₹2.50 per unit.

**Short Answer Questions-I (SAQs-I) : 2 Marks**

Q1. An electrical heater is rated 1200 W. How much energy does it use in 10 hours?

**Answer**

Electrical energy = Power × time taken

= 1.2 × 10 = 12 kWh

Q2. If an electric appliance is rated 1000 W and is used for 2 hours. Calculate the work done in 2 hours.

= 1.2 × 10 = 12 kWh

Q2. If an electric appliance is rated 1000 W and is used for 2 hours. Calculate the work done in 2 hours.

**Answer**

Work done = Energy consumed

Energy = Power × Time taken

= 1000 W × 2 hour

= 2000 W-hr or 2 kW-hour or 2 kWh

Q3. A man of mass 62 kg sums up a stair case of 65 steps in 12 s. If height of each step is 20 cm, find his power.

Energy = Power × Time taken

= 1000 W × 2 hour

= 2000 W-hr or 2 kW-hour or 2 kWh

Q3. A man of mass 62 kg sums up a stair case of 65 steps in 12 s. If height of each step is 20 cm, find his power.

**Answer**
π.πΈ. =ππβ

π=62 ππ, π=10 π/π

π.πΈ. =62 ×10 ×13 = 8060 π½

π= (π.πΈ.)/π‘= 8060/12

= 671.67 π

Q4. How is work done by a force measured? A porter lifts a luggage of 20 kg from the ground and puts it on his head 1.7 m above the ground. Find the work done by the porter on the luggage. (π=πππ/π

π=62 ππ, π=10 π/π

^{2 }, β=65 × 20/100 =13 ππ.πΈ. =62 ×10 ×13 = 8060 π½

π= (π.πΈ.)/π‘= 8060/12

= 671.67 π

Q4. How is work done by a force measured? A porter lifts a luggage of 20 kg from the ground and puts it on his head 1.7 m above the ground. Find the work done by the porter on the luggage. (π=πππ/π

^{2})

**Answer**
Work done is product of force and displacement .

π=πΉ ×π

π=20 ππ,

π=πΉ ×π

π=20 ππ,

π=10π/π

^{2},
β =1.7π

πβπ π€πππ ππππ ππ¦ π‘βπ ππππ‘ππ=ππβ

=20×10×1.7=340 π½

Q5. The velocity of a body moving in a straight line is increased by applying a constant force F, for some distance in the direction of motion. Prove that the increase in the kinetic energy of the body is equal to the work done by the force on the body.

πβπ π€πππ ππππ ππ¦ π‘βπ ππππ‘ππ=ππβ

=20×10×1.7=340 π½

Q5. The velocity of a body moving in a straight line is increased by applying a constant force F, for some distance in the direction of motion. Prove that the increase in the kinetic energy of the body is equal to the work done by the force on the body.

**Answer**

π£

π =[(π£

^{2}−π’^{2}=2πππ =[(π£

^{2}−π’^{2})/2π]
πΉ=ππ

π=πΉ×π

π=ππ [(π£

π=πΉ×π

π=ππ [(π£

^{2}−π’^{2})/2π]
= 1/2 ππ£

=(πΎ.πΈ.)

^{2}−1/2 ππ’^{2}=(πΎ.πΈ.)

_{final}− (πΎ.πΈ.)_{initial}**Short Answer Questions-II (SAQs-II) : 3 Marks**

Q1. When a force retards the motion of a body, what is the nature of work done by the force? State reason. List two examples of such a situation.

**Answer**

The work done by the force is negative because the displacement is opposite to the direction of force applied.

Example: (i) Work done by the force of friction;

(ii) Work done by applying brakes.

Q2. When is the work done by a force said to be negative ? Give one situation in which one of the forces acting on the object is doing positive work and the other is doing negative work.

Example: (i) Work done by the force of friction;

(ii) Work done by applying brakes.

Q2. When is the work done by a force said to be negative ? Give one situation in which one of the forces acting on the object is doing positive work and the other is doing negative work.

**Answer**
Negative work: When the force is acting opposite to the direction of the displacement, the work done by the force is said to be negative. When we lift an object, two forces act on the

(i) Muscular force: Doing positive work in the direction of the displacement.

(ii) Gravitational force: Doing negative work opposite to the direction of the displacement.

Q3. (a) Under what conditions work is said to be done?

(b) A porter lifts a luggage of 1.5 kg from the ground and puts it on his head 1.5 m above the ground. Calculate the work done by him on the luggage.

(i) Muscular force: Doing positive work in the direction of the displacement.

(ii) Gravitational force: Doing negative work opposite to the direction of the displacement.

Q3. (a) Under what conditions work is said to be done?

(b) A porter lifts a luggage of 1.5 kg from the ground and puts it on his head 1.5 m above the ground. Calculate the work done by him on the luggage.

**Answer**
(a) (i) Force should be applied.

(ii) Body should move in the line of action of force.

(iii)Angle between force and displacement should not be 90°.

(b) Mass of luggage, m = 15 kg and displacement, s = 1.5 m.

(ii) Body should move in the line of action of force.

(iii)Angle between force and displacement should not be 90°.

(b) Mass of luggage, m = 15 kg and displacement, s = 1.5 m.

Work done, W = F×s = mg × s = 15 × 10 × 1.5 = 225 J

Q4. Four persons jointly lift a 250 kg box to a height of 1 m and hold it.

Q4. Four persons jointly lift a 250 kg box to a height of 1 m and hold it.

(i) Calculate the work done by the persons in lifting the box.

(ii) How much work is done for just holding the box ?

(iii) Why do they get tired while holding it ? (π=10ππ

(ii) How much work is done for just holding the box ?

(iii) Why do they get tired while holding it ? (π=10ππ

^{2})**Answer**
(i) πΉ=250×10=2500π

π =1 π

π=πΉ ×π =2500×1=2500π½

(ii) Zero, as there is no displacement.

(iii) To hold the box, men are applying a force which is opposite and equal to the gravitational force acting on the box. While applying the force muscular effort is involved, and so they feel tired.

Q5. A boy is pulling a cart by supplying a constant force of 8 N on a straight path of 20 m. On a round about of 10 m diameter he forgets the path and takes 1½ turns and then continues on the straight path for another 20 m. Find the net work done by the boy on the cart.

π =1 π

π=πΉ ×π =2500×1=2500π½

(ii) Zero, as there is no displacement.

(iii) To hold the box, men are applying a force which is opposite and equal to the gravitational force acting on the box. While applying the force muscular effort is involved, and so they feel tired.

Q5. A boy is pulling a cart by supplying a constant force of 8 N on a straight path of 20 m. On a round about of 10 m diameter he forgets the path and takes 1½ turns and then continues on the straight path for another 20 m. Find the net work done by the boy on the cart.

**Answer**

**πΉ=8π**

ππππ ππππ, π=πΉ×π

π

_{1}= 8×20=160 π½

π·=10 π

Sπ πππππ’π , π·/2=5π

πΆππππ’ππππππππ ππ π ππππππ=2 Οr

=2×22/7×5

=31.43

π·ππ π‘ππππ ππ 1⁄2 ππππππ= Οr

= 22/7×5=15.71

πππ‘ππ πππ π‘ππππ πππ 11⁄2 ππππππ=31.43+15.71=47.14 π

π2=πΉ×π =8 ×47.14=376 π½

π3=20×8=160 π½

πππ‘ππ π€πππ ππππ=160+376+160

696 π½

**Long Answer Questions (LAQs) : 5 Marks**

Q1. Calculate the electricity bill amount for a month of 30 days, if the following devices are used as specified:

(i) 2 bulbs of 40 W for 6 hours.

(ii) 2 tubelights of 50 W for 8 hours.

(iii) A TV of 120 W for 6 hours.

Given the cost of electricity is ₹2.50 per unit.

**Answer**

Given the cost of electricity is ₹2.50 per unit.

(i) 2 bulbs of 40 watts for 6 hrs.

Energy consumed by Bulbs πΈ

(ii) Energy consumed by 2 tubelights πΈ

(iii) πΈnergy consumed by TV E

πππ‘ππ πΈπππππ¦ = 0.48+0.80+0.72=2.00 π’πππ‘π πππ‘π=2.50 πππ π’πππ‘

πΆππ π‘ πππ πππ¦ = 2 ×2.50=5.00

πΆππ π‘ 30 πππ¦π = 5.00×30=150

Q2. (i) What is meant by mechanical energy? State its two forms. State the law of conservation of energy. Give an example in which we observe a continuous change of one form of energy into another and vice-versa.

(ii) Calculate the amount of work required to stop a car of 1000 kg moving with a speed of 72 km/h.

Energy consumed by Bulbs πΈ

_{1}=2 ×40×6=480 π=0.48 πΎπ€β(ii) Energy consumed by 2 tubelights πΈ

_{2}=50×8 ×2=0.800 ππβ(iii) πΈnergy consumed by TV E

_{3}=120×6=0.720 ππβπππ‘ππ πΈπππππ¦ = 0.48+0.80+0.72=2.00 π’πππ‘π πππ‘π=2.50 πππ π’πππ‘

πΆππ π‘ πππ πππ¦ = 2 ×2.50=5.00

πΆππ π‘ 30 πππ¦π = 5.00×30=150

Q2. (i) What is meant by mechanical energy? State its two forms. State the law of conservation of energy. Give an example in which we observe a continuous change of one form of energy into another and vice-versa.

(ii) Calculate the amount of work required to stop a car of 1000 kg moving with a speed of 72 km/h.

**Answer**
(i) Sum of kinetic energy and potential energy of an object is the total mechanical energy.

Its two forms are kinetic energy and potential energy.

Energy can neither be created nor be destroyed but can be transformed from one form to another. 1 Example is simple pendulum.

(ii) π=1000 ππ,

Its two forms are kinetic energy and potential energy.

Energy can neither be created nor be destroyed but can be transformed from one form to another. 1 Example is simple pendulum.

(ii) π=1000 ππ,

π’=72 ππ/β =72× 5/18 π/π =20 π/π ,π£=0,

πΌπππ‘πππ πππππ‘ππ ππππππ¦ = 1/2 ππ£

= 1/2 ×1000×20

= 200000 π½ = 2 × 10

πΉππππ πΎ.πΈ. = 0

πΌπππ‘πππ πππππ‘ππ ππππππ¦ = 1/2 ππ£

^{2}= 1/2 ×1000×20

^{2}= 200000 π½ = 2 × 10

^{5}π½πΉππππ πΎ.πΈ. = 0

Wπππ ππππ=πβππππ ππ πΎ.πΈ. =2×10

^{5}π½